Zmiana Ph gleby za pomocą nawozu – czy to bezpieczne?

Jeżeli okazało się, że nasza gleba ma inne pH niż podejrzewaliśmy, to możemy próbować na nie wpłynąć. To oznacza, że przy odrobinie zaangażowania, możemy zakupić odpowiednie nawozy, które sprawią, że ten odczyn gleby w naszym ogrodzie się zmieni, a co się z tym wiąże, będziemy mogli tam posadzić rośliny, które wcześniej nie miałyby szans, aby tam rosnąć. To oznacza, że mamy wpływ na to, jaki odczyn ma nasza gleba, możemy zastosować kwaśne nawozy, albo zasaowe nawozy, ale czy to bezpieczne? Czy faktycznie możemy tak bezkarnie ingerować w glebę, mając pewność, że nic złego się nie stanie?

Przede wszystkim roztwory

Należy pamiętać, że rośliny pobierają wszystkie składniki mineralne z gleby, a to oznacza, że nawozy muszą się pojawić w formie płynnej, bo wówczas najlepiej będą przyswajane.

Co więcej, stosując kwaśne nawozy mamy pewność, że nie tylko odżywiamy rośliny, ale także wpływamy na stan gleby. Warto więc wiedzieć, że bardzo pożądanym przez rośliny jest wapń, jednak jest on szybko wypłukiwany z gleby, a dodatkowo jeszcze wpływa na zakwaszenie gleby.

Czy to bezpieczne?

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno kwaśne nawozy, jak i zasaowe nawozy odpowiadają przede wszystkim za odżywienie roślin i dostarczenie im tego wszystkiego, czego brakuje w glebie, a co jest potrzebne do ich wzrostu.

Dlatego też, warto je stosować, jednocześnie stosując się do instrukcji, ponieważ między każdym nawożeniem musi być zrobiona odpowiednia przerwa. Jednak warto wiedzieć, że stosowanie tych nawozów jest całkowicie bezpieczne i nie mamy się czego obawiać. Oczywiście warto do ich zastosowania odpowiednio się ubrać, jednak ogólnie nic nam nie grozi.

Co więcej, nawet jeżeli zmienimy pH naszej gleby, to możemy mieć pewność, że nic złego się nie stanie. Będzie ona miała inny odczyn, będą mogły na niej spokojnie rosnąć te rośliny, które sobie zaplanowaliśmy, ale jednocześnie nie będzie to miało żadnego złego wpływu na glebę. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do wszystkich wytycznych i będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.

Często ingerencja w pH naszej gleby jest niezbędna, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze plony będą naprawdę wysokie i że będziemy z nich naprawdę zadowoleni. Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy potrzebujemy kwaśne nawozy czy zasaowe nawozy, tak aby mieć pewność, że korzystamy z tego, co faktycznie jest naszej glebie niezbędne. Jeśli wszystko zrobimy w odpowiedni sposób, to będziemy mogli się cieszyć naprawdę niesamowitymi wynikami, a jednocześnie będziemy mieli pewność, że w żaden sposób nie zaszkodziliśmy naszej glebie, że wszystko będzie z nią dobrze i nie mamy się czym martwić.