Jakie rośliny nie są szkodnikami?

Zazwyczaj, chcąc się chronić przed różnego rodzaju szkodnikami, myślimy o środkach chemicznych, które możemy w tym celu stosować. Tak naprawdę nie wszyscy wiedzą, że są rośliny, które mogą żyć wspólnie z innymi, nie tylko nie przeszkadzając im we wzroście, ale wręcz ten wzrost wspomagając. Warto na ten temat zdobyć jak największą wiedzę, bo może się okazać, że dzięki temu uda nam się prowadzić ogródek w taki sposób, żebyśmy nie musieli sięgać po żadne chemiczne wspomagania. A jak się przekonamy, takich roślin jest naprawdę sporo, więc nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem tych najlepszych dla siebie.

Co może być zastosowane?

Warto wiedzieć, że pożyteczne rośliny i zioła swoim zapachem odstraszają szkodniki, powodując że nasze rośliny są bezpieczne, a my nie musimy pamiętać o ich chemicznej ochronie. Co więcej, dzięki temu, że zastosujemy takie pożyteczne rośliny, zioła mamy pewność, że nasz ogródek będzie się pięknie rozwijał, bez sztucznych środków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też jak najszybciej powinniśmy się dowiedzieć, co może być tutaj zastosowane. Przede wszystkim możemy tutaj korzystać z mięty, która pomoże nam ochraniać przed szkodnikami: marchew, czosnek, pomidory czy kapustę.

Jeszcze innym pomysłem może okazać się zastosowanie czosnku czy lawendy. Wielu rolników korzysta również z takich pożytecznych roślin i ziół jak: bylica, szałwia czy nagietek. Odpowiednio dobrane, posadzone w pobliżu konkretnych roślin mogą sprawić, że szkodniki nie będą wyczuwały tego, co je interesuje i nie będą atakowały naszych roślin.

Czasami przydatne są wyciągi

Może się okazać, że samo posadzenie pożytecznych roślin i ziół okaże się niewystarczające.

Wówczas będziemy musieli przygotować odpowiednio dobrane wyciągi z poszczególnych roślin. Będziemy mogli spryskać nimi nasz ogródek, wiedząc że to faktycznie zadziała i domowymi środkami, bez stosowania sztucznych preparatów, będziemy mogli zniszczyć szkodniki, które pojawiły się w naszym ogródku. Jeśli tylko wszystko dobierzemy w odpowiednich proporcjach, to możemy być pewni, że bez najmniejszego problemu poradzimy sobie z takimi nieproszonymi gośćmi. Warto zobaczyć, jakie pożyteczne rośliny i zioła warto mieć w swoim ogrodzie, tak aby chroniły one nasz ogródek.

Dzięki takiej wiedzy, może się okazać, że to wszystko będzie znacznie łatwiejsze niż początkowo myśleliśmy, a utrzymanie pięknego i bujnego ogrodu, nie powinno sprawiać nam najmniejszego problemu. Wystarczy tylko posiąść tą podstawową wiedzę i w odpowiedni sposób ją wykorzystywać, tak aby wiedzieć, gdzie posadzić konkretne zioła i rośliny.