Jak zmienić Ph gleby?

Jeżeli zajmujemy się uprawą roślin, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest pH gleby, jeśli chodzi o prawidłowy wzrost upraw. To oznacza, że zanim przystąpimy do jakiegokolwiek sadzenia, powinniśmy się dowiedzieć jak najwięcej o naszej glebie, tak aby albo dobrać do niej odpowiednie rośliny, albo zająć się jej przygotowaniem, pod uprawę konkretnych roślin. To ważne, bo wszelkie działania związane ze zmianą pH gleby powinniśmy podejmować w konkretnie wyznaczonym czasie, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że faktycznie przyniosą one spodziewane rezultaty.

Odkwaszanie gleby – kiedy?

Jeżeli chcemy przeprowadzić odkwaszanie gleby, to warto to zrobić wczesną wiosną, jeszcze zanim zacznie się okres wzrostu roślin, albo wczesną jesienią, kiedy ten proces zostanie już wstrzymany. Jeśli planujemy przeprowadzić wapnowanie, to trzeba to zrobić wczesną wiosną, kiedy w nocy gleba jest jeszcze zmarznięta, a w dzień się rozmraża i wszystkie składniki mogą spokojnie przenikać w jej głąb.

Zakwaszanie?

Jeżeli okaże się, że musimy przeprowadzić zakwaszanie naszej gleby, to bardzo ważne jest to, abyśmy dobrali do tego odpowiednie nawozy. Jeśli sami nie możemy się zdecydować na to, które z nich wybrać, to zawsze o pomoc możemy poprosić specjalistów. Oni nam doradzą, powiedzą jakie efekty możemy otrzymać i co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać dane pH gleby. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa, że będziemy potrafili w odpowiedni sposób zająć się naszymi uprawami.

Nawozów jest sporo

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawozów do wyboru będziemy mieli naprawdę sporo.

I nie chodzi tutaj tylko o to, czy mają to być kwaśne nawozy, czy może zasaowe nawozy. Nawet w obrębie tych dwóch kategorii do wyboru będziemy mieli wiele różnych rodzajów preparatów, a to wszystko dlatego, że istnieje wielu ich producentów. To oznacza, że naprawdę dokładnie powinniśmy się przyjrzeć, jakie mamy możliwości, abyśmy mieli pewność, że wybierzemy dla siebie ten nawóz, który będzie spełniał oczekiwania roślin, które mamy zamiar sadzić. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, czy potrzebujemy kwaśne nawozy czy zasaowe nawozy, musimy najpierw przeprowadzić sprawdzanie gleby. Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, jaki jest w niej odczyn pH, czego w niej brakuje i czego może brakować naszym roślinom.

Im dokładniej wszystko sprawdzimy, tym większa będzie szansa, że dobrze wszystko dobierzemy i będziemy się cieszyć z bujnej roślinności, która pojawi się w naszym ogrodzie. Jednak żeby tak było, nawozy muszą być zastosowane w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.