Co posadzić na zasadowej glebie?

Czego musimy się spodziewać, jeśli wiemy, że mamy zasadową glebę? Przede wszystkim tego, że jest ona mało żyzna i zawiera w sobie naprawdę mało składników odżywczych, które są tak bardzo potrzebne roślinom do prawidłowego i bujnego wzrostu. Taka gleba zazwyczaj pojawia się na podłożu wapiennym lub kredowym, nie mniej to nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie nic na niej posadzić. Tak naprawdę mamy dwa rozwiązania.

Albo do naszego ogrodu wybierzemy rośliny zasadolubne, czyli takie które świetnie się czują w tego typu glebie. Albo zastosujemy odpowiednie nawozy, które odżywią tą glebę i wpłyną na jej pH, tak aby było ono bardziej przyjazne dla roślin, które chcemy tam posadzić. Musimy się dobrze zastanowić nad naszą decyzją, jednak warto wcześniej przyjrzeć się roślinom zasadolubnym, aby przekonać się, czy faktycznie nam się nie podobają? Kto wie, może dojdziemy do wniosku, że jesteśmy w stanie stworzyć z nich piękny ogród?

W czym możemy przebierać?

Przede wszystkim na początku powinniśmy zobaczyć w czym możemy przebierać.

Jakie rośliny zasadolubne mogą nam być tutaj zaproponowane, które z nich chcielibyśmy wybrać do swojego ogrodu i czy faktycznie wszystko będzie się prezentowało tak pięknie, jak to sobie zaplanowaliśmy. Może się okazać, że będziemy zaskoczeni rozmaitymi gatunkami roślin, które będą nam zaproponowane do posadzenia w takiej glebie, a co się z tym wiąże, sami stwierdzimy, że nie ma sensu nic zmieniać w glebie. No bo przecież do roślin zasadolubnych możemy zaliczyć: goździki, zawilce, macierzanki, dzwonki, jabłoń czy bukszpan.

To oznacza, że przy odrobinie pomysłowości możemy stworzyć naprawdę wspaniały ogród i to bez konieczności ingerowania w skład naszej gleby.

Odpowiednie nawozy

Warto jednak wiedzieć, że w sklepach ogrodniczych mogą nam być zaproponowane zasadowe nawozy. One będą odpowiednio opracowane, tak aby posiadały te wszystkie składniki, które są niezbędne, aby rośliny pięknie wzrastały.

Co więcej, zanim zdecydujemy się na taki zasadowy nawóz, warto wiedzieć, że może się on różnić od innych takich propozycji, w zależności od producenta, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie porównać te wszystkie propozycje i wybrać taką, która idealnie będzie odpowiadała naszym potrzebom. Warto wiedzieć jaki mamy rodzaj gleby, bo wówczas łatwiej będzie nam dobrać do niej takie rośliny, które idealnie będą się czuły właśnie w takim środowisku. A jeśli to będzie za mało, to zawsze możemy się zaopatrzyć w zasadowe nawozy, które dostarczą do naszej gleby wszystkich składników mineralnych, które są tak bardzo potrzebne naszym roślinom, aby mogły one bujnie rosnąć.