Co posadzić na kwaśnej glebie?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stan naszej gleby i jej odczyn pH będą miały wpływ na nasze rośliny. To właśnie od gleby i składników odżywczych, które się w niej znajdują, będzie zależało, czy nasze rośliny będą bujnie rosnąć, czy może zaczną obumierać. Dlatego też warto wiedzieć, że jeśli mamy glebę kwaśną, to brakuje w niej takich składników jak: wapno, potas, magnes czy fosfor. To oznacza, że albo znajdziemy rośliny, które świetnie się czują w takiej glebie, albo będziemy stosować specjalne, kwaśne nawozy, które wyrównają te niedobory i sprawią, że nasze rośliny będą miały wszystko, co niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Wykorzystujmy tą wiedzę

Jeśli wiemy, że nasza gleba ma wysoki stopień zakwaszenia, to powinniśmy sadzić na niej takie rośliny, które dobrze się czują w takim środowisku.

Niemniej i tak warto pamiętać, aby ta gleba była zróżnicowana i żeby była odżywiana kompostem. Dodatkowo możemy wysypać igliwie albo korę, które lekko zakwaszają glebę, ale nie będą miały aż tak dużego wpływu na jej pH. Możemy także stosować kwaśne nawozy, pod warunkiem, że będą one odpowiednio dobrane do roślin, które chcemy posadzić w danym rejonie.

Jakie rośliny kwasolubne możemy wybrać?

Zastanawiamy się nad tym, czy nie będzie najlepiej, jeśli po prostu do naszego ogródka wybierzemy rośliny kwasolubne? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że świetnie sprawdzą się tutaj takie rośliny, jak: wrzos, hortensja ogrodowa, różanecznik, enkiant dzwonkowaty, magnolia czy żarnowiec miotlasty. Wszystkie te rośliny dobrze czują się w takiej glebie, a to oznacza, że zawsze w sklepie ogrodniczym możemy pytać o rośliny kwasolubne.

Nie tylko zostaną nam zaproponowane te, które będą miały największą szansę na to, aby bujnie się u nas rozwijać, ale również dowiemy się, w jaki sposób się nimi zajmować i czy dodatkowo stosować kwaśne nawozy, aby mieć pewność, że ich wzrost będzie naprawdę okazały. Możliwości jest tutaj wiele, wystarczy tylko, że dokładnie się z nimi zapoznamy i wybierzemy te, które okażą się być dla nas najlepszą propozycją. Odpowiednio dobrane rośliny do gleby będą oznaczały mniej pracy przy tym, żeby nasz ogród prezentował się naprawdę pięknie. Dlatego właśnie warto zobaczyć, jak prezentują się rośliny kwasolubne, bo może się okazać, że przy odrobinie fantazji, będziemy mogli z nich stworzyć naprawdę wspaniały ogród, który będzie naszą dumą i w którym naprawdę chętnie będziemy przebywali. Najważniejsze jest to, abyśmy sprawdzili odczyn pH naszej gleby i podjęli decyzję, czy będziemy hodować rośliny, które dobrze się na niej czują, czy może jednak będziemy starali się zmieniać to pH, aby posadzić to, czym od początku byliśmy zainteresowani.