Jak samemu sprawdzić odczyn gleby?

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że gleba może mieć różny odczyn. To oznacza, że od jej czynnika pH będzie zależało, jakie rośliny bez problemów będą wzrastały w naszym ogrodzie, jakie nie będą chciały rosnąć, a przy których będziemy musieli zastosować specjalne nawozy, aby ten odczyn zmienić. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że może być: gleba silnie kwaśna z pH poniżej 4,5; kwaśna gleba z pH 4,6 – 5,5; gleba lekko kwaśna z pH 5,6 – 6,5; gleba obojętna z pH 6,6 – 7,2 oraz zasadowa gleba z pH powyżej 7,2. Zazwyczaj rośliny preferują podłoże o lekko kwaśnym, albo obojętnym odczynie gleby, dlatego zanim cokolwiek posadzimy w naszym ogrodzie, powinniśmy sprawdzić, jak to jest u nas.

Możemy to zrobić sami

Warto wiedzieć, że jeśli chcemy sprawdzić odczyn gleby, to wcale to nie jest trudne do wykonania. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować i poczytać, co mamy zrobić, a szybko się przekonamy czy jest u nas kwaśna gleba czy zasadowa gleba. Przede wszystkim warto pamiętać, abyśmy pobrali próbki z różnych rejonów naszego ogródka i to w ilości kilku sztuk z każdej części. Następnie do pomiaru możemy wykorzystać: 1.

przyrządy elektroniczne – są one najdroższą propozycją, więc mogą najbardziej się opłacać ludziom, którzy żyją z upraw roślin. Dzięki nim mamy gwarancję, że nasze pomiary będą bardzo dokładne 2. kwasomierze ze wskazówką – to tańsza opcja sprawdzania jaki jest u nas odczyn gleby. Wystarczy, że umieścimy je w kilku miejscach ogrodu, odczekamy około 1 minuty i już będziemy mieli wynik 3.

przyrządy miernicze kolometryczne – można je kupić bez najmniejszego problemu i są najtańsze. To zwykle roztwór płynu, albo papierek lakmusowy, które zmieniają kolor pod wpływem kontaktu z glebą. W zależności od koloru, który uzyskaliśmy, a który możemy porównać z legendą, będziemy wiedzieli, jaki odczyn gleby jest z naszym ogrodzie.

Rośliny mają swoje upodobania

Warto wiedzieć, że rośliny mają swoje upodobania, a to oznacza, że powinniśmy sprawdzić, czy jest u nas kwaśna gleba.

Jeśli tak, to albo możemy zastosować specjalne nawozy, żeby ten współczynnik pH zmienić, albo wykorzystać rośliny, które lubią taką glebę. I tak samo możemy postąpić jeśli się okaże, że jest u nas zasadowa gleba. Warto jak najwcześniej sprawdzić, jaki mamy odczyn gleby. Wówczas nie stracimy pieniędzy i czasu na próby wyhodowania u nas roślin, które ze względu na pH w glebie, nie miały prawa w niej wyrosnąć.

Im więcej więc będziemy wiedzieli o naszej glebie, tym łatwiej będzie nam do niej dobrać rośliny, które będą miały szansę pięknie rosnąć i stać się ozdobą naszego ogrodu. Wystarczy na to poświęcić naprawdę niewiele czasu.